Modern Bilim ve Nobel Ödülleri

Modern Bilim ve Nobel Ödülleri

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizin konuğu araştırmacı ve akademisyen Güneç Kıyak. Çalışma hayatına Türkiye Atom Enerjisi Kurumu- Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde başlayan Kıyak, reaktör radyasyon güvenliği sorumlusu olarak görev yaptı.

Doktora sonrası Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) bursu ile Almanya-GSF’de nükleer santraller, çevre analizleri ve radyasyon dozimetrisi alanında çalıştı. Yurda dönüşte nükleer tekniklerle jeolojik oluşumların ve arkeolojik  malzemelerin yaşlarını belirlemek üzere arkeometri araştırma labortauvarını kurdu.

Çok sayıda bilimsel yayına sahip olup, modern fizik konularında lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. 1996 yılında kurulan IŞIK Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Rektörlük dahil, çeşitli kademelerde akademik ve idari görevlerde bulundu. 2015-2017 yılları arasında FMV IŞIK Okulları CEO’su olarak görev aldı.


Söyleşimizde, modern bilim için tetikleyici bir güç olan Nobel ödüllerinden ve modern bilimle yollarının nasıl kesiştiğinden bahsedeceğiz.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather