Berkol Bilimkurgu Günleri Başlıyor

Berkol Bilimkurgu Günleri Başlıyor

Bilimkurgu dünyasının kalbi 2-3-4 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan Berkol Bilimkurgu Günleri’nde atacak!

Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi onuncu yılını, bu yıl ilkini düzenlediği Berkol Bilimkurgu Günleri ile kutluyor. 2-3-4 Aralık tarihlerinde Kadıköy Sineması ve kütüphane binasının ev sahipliği yapacağı etkinlikte, çok sayıda film gösteriminin yanı sıra paneller, söyleşiler ve bir atölye de gerçekleştirilecek. Üç gün boyunca Türkiye’nin bilimkurgu alanındaki kültür üreticilerini, bilimkurgu severleri ve tüm ilgilileri bir araya getirecek olan Berkol Bilimkurgu Günleri’nin önümüzdeki yıllarda gelenekselleşerek sürmesi hedefleniyor.

Kurulduğu 2012 yılından bu yana Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olarak faaliyetlerini sürdüren Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, onuncu yılında Berkol Bilimkurgu Günleri’ni düzenliyor. Etkinlik kapsamında 2-3-4 Aralık tarihlerinde Kadıköy Sineması ve kütüphane binasında film gösterimleri, paneller, söyleşiler ve bir atölye gerçekleştirilecek.


Etkinlik Programı için buraya tıklayabilirsiniz.


Berkol Bilimkurgu Günleri ile İstanbul’da yeni bir kültür sanat geleneği yaratmayı hedeflediklerini belirten kütüphane kurucularından Nazlı Bülay Doğan şunları söyledi:

“2007 yılında aramızdan ayrılan genç bilim insanı Özgen Berkol Doğan’ın anısını yaşatmak üzere, 2012 yılında kurulan kütüphanemiz, on yıl içinde önemli bir bilgi birikimine ulaşırken, düzenlediği etkinlikler ve kurduğu ağlarla bilimkurgunun Türkiye’deki bilinirliğine, niteliğine önemli katkılarda bulundu. Onuncu yılımızda, Berkol Bilimkurgu Günleri ile çalışmalarımızı, birikimimizi daha geniş kitlelerle paylaşmayı, İstanbul’da yeni bir kültür sanat geleneği yaratmayı amaçlıyoruz.”

Berkol Bilimkurgu Günleri Etkinliğinde Okurları Kapsamlı Bir Program ve Zengin Bir İçerik Bekliyor

Berkol Bilimkurgu Günleri Başlıyor

Berkol Bilimkurgu Günleri 2 Aralık Cuma günü Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nin ev sahipliği yapacağı, Bilimkurgu Kulübü‘nden İsmail Yamanol, Kayıp Rıhtım‘dan Hakan Tunç ve Yerli Bilimkurgu Yükseliyor‘dan Arda Tipi‘nin yer alacağı “Türkiye’de Bilimkurgunun Son On Yılı” konulu panelle başlayacak.

3 Aralık Cumartesi etkinlikleri arasında “Yeni Başlayanlar İçin Çizgi Roman Atölyesi” ile “Oslo Üniversitesi CoFutures Kısa Bilimkurgu Seçkisi,” “Bilimkurgu Anime Seçkisi” film gösterimleri dikkat çekiyor. Aynı gün Memo Tembelçizer ve Devrim Kunter’in konuşmacı olarak katılacakları “Bilimkurguda Çizgi Romanlar ve B Filmler” konulu bir de panel düzenlenecek.

4 Aralık Pazar günü programında “Yerli Kısa Bilimkurgu Seçkisi”, yönetmen Gökalp Gönen’in katılımıyla “Avarya, Golden Shot ve Lal,” sonrasında yine yönetmen katılımıyla “Gölgeler İçinde” filminin gösterimi yer alıyor. Yönetmen Erdem Tepegöz ve yazar N. Can Kantarcı’nın “Türkiye’de Distopya” konulu paneli de Kadıköy Sineması’nda olacak.

Berkol Bilimkurgu Günleri, Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin ev sahipliği yapacağı “Dilbilimkurgu: Bilimkurguyu Dil Üzerine İnşa Etmek” ve “Bilimkurgunun Gelecek Tahayülleri” konulu söyleşilerle sona erecek. Söyleşilerin konuşmacıları, 2 Aralık’ta Netflix dizi uyarlaması gösterime girecek olan Sıcak Kafa romanının yazarı Afşin Kum ve sinema yazarı Kutlukhan Kutlu olacak.

Dilerseniz detaylı etkinlik programı için buraya tıklayabilirsiniz.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather