"İLK" Öykü Seçkisi Üzerine

“İLK” Öykü Seçkisi Üzerine

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizin konukları, bilimkurgu öykü seçkisi İlk’in yazarlarından Afşin Kum, Arzu Uçar, Burak Albayrak, Feyza Hepçilingirler ve Müfit Özdeş. Sıcak Kafa ile FABİSAD en iyi roman ödülünü kazanan Afşin Kum, Dış Kapının Mandalı ve Bir Küçük Delilik kitaplarıyla kendi okur kitlesini yaratmayı başaran Arzu Uçar, kitabın editörlüğünü de üstlenen İthaki Türkçe Edebiyat’tan Burak Albayrak, öykü, roman, deneme ve çocuk kitaplarının deneyimli yazarı Feyza Hepçilingirler ve Türk bilimkurgu edebiyatının usta ismi Müfit Özdeş, İthaki Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan İlk isimli öykü seçkisinin üretim sürecine dair merak edilenleri anlatıyor. 
2021’in hemen başında okurla buluşan ve 21 yazardan 21 kısa öykü içeren İlk, adıyla müsemma şekilde Pangea Kitaplığı’nın da ilk öykü derlemesi. Bilimkurgu Kulübü‘nün Yeryüzü Müzesi‘nin ardından İthaki Yayınları ile ortaklaşa yürüttüğü bu ikinci proje, aynı zamanda bilimkurgu alanında senelerdir eser veren yazarlar ile türe yabancı ama edebiyatta tecrübeli isimleri yan yana getirmesiyle de dikkat çekiyor. 
Söyleşimizde, kitabın yazarlarıyla hem öykülerini hem de yerli bilimkurgu edebiyatının dününü, bugününü ve yarınını ele alacak, ülkemizde bilimkurgu alanında eser üretmenin ne anlama geldiğini tartışacağız.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather