CERN: Bilim ve Teknolojinin Hızlandırıcısı

CERN: Bilim ve Teknolojinin Hızlandırıcısı

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizin konuğu Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu Bora Akgün. Fizik master derecesini Pittsburgh ve Carnegie Mellon Üniversitelerinde ve doktora çalışmalarını 2008 ile 2012 yılları arasında Carnegie Mellon Üniversitesinde tamamlayan Akgün, doktora sonrası araştırmacı çalışmalarını ise Rice Üniversitesi adına CERN’nin CMS deneyinde yürüttü. CERN fellow statüsünde CERN araştırma ekibinin parçası olarak 2017-2020 yılları arasında çalıştıktan sonra CERN ile işbirliği içinde bir laboratuvar kurmak için Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümüne geri döndü. Boğaziçi Üniversitesindeki çalışmalarını 2020 yılından beri sürdürmektedir.


Söyleşimizde, bilginin sınırlarını zorlamak, hızlandırıcı ve algıç teknolojilerini geliştirmek, yarının bilim insanları ve mühendislerini yetiştirmek, ve farklı kültür ve ülkelerden insanları bir araya getirmek amacıyla kurulmuş bir yüksek enerji fiziği laboratuvarı olan CERN ve orada yürütülen çalışmalardan bahsedilecektir.


Etkinlik 10 kişiyle sınırlıdır. Rezervasyon için telefon ya da mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz. Sadece maskeli, aşılı ve risksiz misafirler içeri alınacaktır. Etkinlik canlı olarak YouTube kanalından da yayınlanacaktır.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather