Bağımsız Film Yapımcılığı

Bağımsız Film Yapımcılığı

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizin konuğu yapımcı ve sinemacı Zeynep Atakan.
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezunu olan Zeynep Atakan 1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek için Zeynofilm’i kurdu.


2010 yılında Avrupa Film Akademisi “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülünü alan Atakan, 2014 yılında Uçan Süpürge Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görüldü ve yapımcılığını üstlendiği Kış Uykusu, festivalin en prestijli ödülü olan 67. Cannes Film Festivali’nde Palmed’Or’u kazandı.


Öncelikle Avrupa ve tüm dünyadaki görsel-işitsel alanda üretim yapan kadınların fırsat eşitliğini amaçlayan Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı (EuropeanWomenAudiovisual Network)’nın halen başkan yardımcısıdır. Aynı zamanda 2016 yılından itibaren Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmenliğini yapmaktadır.
Zeynep Atakan 2010 yılında sinema alanında gençlere deneyim ve bilgi aktarmayı hedefleyen YAPIMLAB Atölyelerini oluşturarak, film yapımcılığını sürdürmenin yanı sıra ‘uluslararası standartlarda temel yapımcılık eğitimi’ yapımcılık atölyelerinde dersler de vermekte ve yeni kuşak yönetmen ve yapımcıların daha üretken olmasını sağlayacak stratejiler oluşturmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır.

Söyleşimizde bağımsız sinemada film yapımcılığı kavramı nedir, finansör ile yapımcı aynı şeyler midir ve yapımcılığın seyri nasıl gelişecek gibi sorulara yanıtlar arayacağız.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather