SÖYLEŞİ: Türkiye'de Distopya

SÖYLEŞİ: Türkiye’de Distopya

Berkol Bilimkurgu Günleri’nin son gününde, yönetmen, senarist Erdem Tepegöz ve yazar, editör, çevirmen N. Can Kantarcı ile “Türkiye’de distopya” konusunu ele alacağız. Distopyanın nasıl tanımlanabileceğini, türün diğer türlerle ilişkiselliğini ve “Gölgeler İçinde” filmi ile Türkiye’deki diğer üretimlerden bahsederek yerelin özgünlüklerini tartışacağız.

Yönetmen ve senarist Erdem Tepegöz, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Tepegöz’ün kısa filmleri, belgeselleri ve filmleri bulunmaktadır. Zerre filmiyle 49.Altın Portakal film festivalinde ‘En İyi Yönetmen’, SİYAD ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi İlk Film’ ödüllerini kazanan Tepegöz’ün ikinci uzun metrajı “Gölgeler İçinde” filmi de, Antalya Altın Portakal Festivali’nde ve uluslararası festivallerde ödüller kazanmıştır.

Yazar, editör, çevirmen N. Can Kantarcı, Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden mezunu. Yüksek lisansını University of Missouri-Columbia’da “Amerikan kasabası ve grotesk” teziyle bitirdi. Yazdığı uzun metraj film senaryosundan çekilen Son Çıkış, dünya prömiyerini 2018 Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yaptı, yurtiçi ve yurtdışında festivallerde gösterildi. ALFA Kitap tarafından yayımlanan bilimkurgu romanı Tepemizdeki Gölge, Kayıp Rıhtım tarafından 2021’in en iyi 2. Türkçe bilimkurgusu seçildi. Restorasyon adlı çizgi roman projesi, COMİKON İSTANBUL 2018’de finale kalan Kantarcı’nın İDÜK adlı novellası, 2022’de İBB Kültür Sanat yayınları tarafından yayımlandı.
Uzun yıllar İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin editörlüğünü üstlenen Kantarcı, aynı zamanda çevirmenlik yapmaktadır.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather