Renkler ve Fotoğraf

Renkler ve Fotoğraf

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizin konuğu renk uzmanı Gamze Gökçen. Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra Central Saint Martins Moda ve Sanat okulunda Styling üzerine eğitim aldı. Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü yüksek lisans programını tamamlayan Gökçen, yerli ve uluslararası birçok karma sergiye katıldı. 

Amerikalı Sinestet Piyanist Margin Alexandere -31 Nisan 2021 New York- konserinde sanatçının “Maneviyatın Işığı” adlı çalışmasına beste yaptı. Suadiye Sanat Galerisinde 2021 yılında Sinestezi ve Renklerin Enerjisi adlı kişisel resim sergisini açtı. İkinci yüksek lisansını Işık Üniversitesinde sanat kuramı ve eleştirisi üzerine yapmakta olan Gökçen, Yenigün gazetesinde renkler üzerine yazılar yazmaktadır.

Renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri dışında kültürel etkileri de vardır. Çeşitli toplumlardaki sosyolojik olaylar insanların renklere karşı olan algılarını değiştirmektedir. Zamanla renkler insanların algılarına göre ve olayların değişimine göre olumlu veya olumsuz yapıya dönüşmüşlerdir. Söyleşimizde tarih boyu renklerin ifade ettiği mesajlardan ve insanların hayatına kattığı anlamlardan bahsedilecektir.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather