Origami Atölyesi

Origami Atölyesi

28 Ocak Pazar günü saat 14.00’da, Rie Kudo-Caymaz ile çocuklar için bir origami atölyesi gerçekleştireceğiz.

“Ori” sözcüğü katlamak “gami” (kami) ise kâğıt anlamına gelmektedir. Japon kültüründe ve gündelik hayatta kağıt önemli bir yer tutmaktadır. Geleneksel olarak pencereler ve kapıların kaplanmasından başlayıp şemsiye, yelpaze ve fener gibi objelere kadar birçok alanda kağıt kullanılmaktadır.

Ayrıca Japonların günlük hayatlarında da katlama sıklıkla başvurdukları bir işlemdir. Örneğin yer yataklarının, kimono gibi geleneksel kıyafetlerin, bayramlarda çocuklara verilen hediye zarflarının ve ya mektupların belirli usullere göre katlanması küçük yaştan itibaren öğrenilmektedir.

Bu çerçevede origami her ikisi de Japon kültüründe yer edinmiş olan kağıt ve katlamanın sanatsal ve eğlenceli bir sentezini meydana getirmektedir.

Japonya, Kanagawa doğumlu ve 1995 yılından beri İstanbul’da yaşayan minyatür sanatçısı Rie Kudo-Caymaz, TBMM Milli Saraylar Yıldız Şale Klasik Türk Sanatları Merkezi’nde 2007-2017 yılları arası Tezhip ve Minyatür dersleri aldı. Geleceğin ustaları yarışmasında 2017 de üçüncülük ve 2018 de ikincilik ödülleri kazandı. Ayrıca 2001’den 2017 senesine kadar Ticaret Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesinde Japon Dili ve Kültürü dersleri verdi.

Not: Atölye 7-12 yaş grubu çocuklar ile yapılacaktır.

Kontenjan 10 kişiyle sınırlıdır. Katılım ücretsizdir.

Lütfen e-posta ya da telefon yoluyla rezervasyon yaptırınız.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather