Her Şeyin Teorisi: Sicim Teorisi

Her Şeyin Teorisi: Sicim Teorisi

Sezonun ilk Perşembe Söyleşisi’ne Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Can Kozçaz ile başlıyoruz.

Kendisi, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nden 2003 yılında lisans derecesini ve 2009 yılında Washington Üniversitesi’nden doktorasını topolojik sicim kuramı üzerine almıştır. Bunu takiben üç yıl Cenevre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de, Teorik Fizik grubunda doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmalarına devam etmiş, 2012 yılında Trieste’de bulunan Uluslararası İleri Çalışmalar Yüksek Okulu’nda (SISSA) Teorik Parçacık Fiziği grubuna araştırmacı olarak katılmıştır.

2014-2017 yılları arasında ise Harvard Üniversitesi Matematik Bölümü’ne bağlı, Matematiksel Bilimler ve Uygulamalar Merkezi’nde (CMSA) Fields Madalyası sahibi Shing-Tung Yau’nun grubunda sicim kuramı ile ilgili çalışmalarına devam etmiş ve lisans seviyesinde matematik dersleri vermiştir.

Kasım 2017’den bu yana Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyesidir. Sicim kuramı ve kuantum alanlar kuramı ile bu kuramların bize kazandırdığı fiziksel görülerin matematiksel çıkarımları üzerine çalışmalarına devam etmektedir. 2018 yılında Bilimler Akademisi’nin verdiği BAGEP ödülüne ve ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından verilen Araştırma Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.


Söyleşimizde, doğada gözlemlediğimiz bütün etkileşmeleri aynı çatı altında birleştirip açıklama ihtimali en yüksek olan teori olmaya aday Sicim Teorisi’nden bahsedeceğiz.

Etkinlik 10 kişiyle sınırlıdır. Rezervasyon için telefon ya da mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz. Sadece maske ve HES uygulamasında risksiz ve aşılı ibareli olan misafirler içeri alınacaktır. Etkinlik canlı olarak YouTube kanalından da yayınlanacaktır.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather