Hayatın Şiiri, Şiirin Hayatı

Hayatın Şiiri, Şiirin Hayatı

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizin konuğu şair Mustafa Köz. İşletme, gazetecilik ve hukuk öğrenimi gören Köz, “Mavi Yaka”, “Edebiyatta Seçki” ve “Atika” dergilerinin yazı kurullarında bulundu. 1996-2002 yılları arasında “Şiir Oku” dergisini çıkardı.

Şiirlerinden seçmeler, Fransızca, İngilizce, Rumence, Katalanca, Almanca, İspanyolca, Makedonca, Gürcücü, Çince ve Bulgarcaya çevrildi.
Seçme şiirleri, Kürtçeye çevrilerek “Denizin Söylediği”, Rumenceye çevrilerek “Rüzgâr Beklerken” adıyla bir kitapta toplandı.

Uluslararası birçok şiir festivaline konuk olarak davet edilen Köz, de Bursa Nilüfer Şiir Kütüphanesi ve Buyaz Derneği, şairi 2018 Dünya Şiir Günü Onur Konukluğu’na değer görüldü.
Şair, ayrıca Nisan 2018’de İstanbul’da 2. Uluslararası Çevrimdışı Şiir Festivali’nin, Ağustos 2022’de de Bozcaada Homeros Okumaları’nın onur konuğuydu.
Şairin şiirleri ve şiir üzerine yazıları, 1989’dan bu yana çeşitli ulusal ve uluslararası edebiyat dergilerinde yayımlanıyor.

Söyleşimizde, görsel-işitsel araçlarla kuşatılan yeryüzünde sözün değerini yeniden yüceltmek için şiire inanmanın artık bir zorunluluk olduğu vurgulanacak.
Şiirin hayatla, hayatın şiirle ilişkisi Cemal Süreyya’nın “Şairin hayatı şiire dahil” sözü üzerinden tartışılacak.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather