Etimoloji Neye Yarar?

Etimoloji Neye Yarar?

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizde, Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde  çeviribilim öğrencilerine 27 yıl boyunca etimoloji dersleri vermiş olan emekli öğretim üyesi Bülent Aksoy’u konuk ediyoruz.

 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümü’nü bitirdikten sonra doktora çalışmasını aynı fakültenin Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamlayan Aksoy’un yayınlanmış pek çok çeviri kitabının yanısıra, iki temel ilgi alanı olan etimoloji ve Osmanlı-Türk musıkisi tarihi üzerine yayınlanmış kitap, inceleme ve makaleleleri de bulunmaktadır. Bülent Aksoy’un, 2020 yılında Pan Yayıncılık’tan İngilizce çıkan “Introduction to the Etymology of the English Language” ve İletişim Yayınları’nın 2022’de yayımladığı “Etimoloji Işığında Kelimelerin Dünyasında Gezintiler” kitapları, etimolojiye ilgi duyanların heyecanla karşıladığı eserler oldu. 

Söyleşide, birbirine yabancı gibi gözüken pek çok kelimenin aslında nasıl da bir akrabalık bağı taşıdığı, etimolojinin farklı disiplinleri bir araya getirerek kültür ufkumuzu nasıl genişletebildiğini konuşacağız, bildiğimiz kelimeler arasında belki de daha önce hiç aklımıza gelmemiş yeni bağlantılar keşfedeceğiz.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather