Eleştirel Düşünme ve Doğruyu Arama

Eleştirel Düşünme ve Doğruyu Arama

Bu haftaki Perşembe Söyleşimizin konuğu Işıl Arıcan. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Arıcan, muhtelif sağlık kuruluşlarında hekimlik ve sağlık sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra 2006 yılında Fransa’da Dünya Anti-Aging Derneği bünyesinde düzenlenen eğitim programına katıldı ve buradan Anti-Aging & Wellness sertifikası aldı. California State Üniversitesi’nde Sağlık Bilişimi odaklı Sağlık Yöneticiliği yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisansı takiben danışman olarak Silikon Vadisi ve San Francisco çevresindeki pek çok sağlık kurumuna sağlık bilişimi, sağlık yönetimi ve sağlık sektöründe liderlik konularında destek verdi. 2014 yılından beri Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde Klinik Uygulamalar Bilgi İşlem Direktörü olarak çalışıyor.

Profesyonel çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’de eleştirel düşünce alışkanlığı ve bilim okur yazarlığını yerleştirmek için de çalışmalar yapan Dr. Işıl Arıcan, Yalansavar (yalansavar.org) isimli eleştirel düşünce ve bilimsel skeptisizm konulu web sitesinin kurucusu ve yazarı, yine aynı adlı podcastin de yapımcısı ve sunucusudur. İlaveten tıp ve bilim tarihi konulu yayın yapan kendi kurduğu Trepanasyon isimli bir blogda da muhtelif makaleler yayınlamaktadır.

Söyleşimizde, çevremizde duyduğumuz iddiaları nasıl değerlendirmemiz gerektiğini konuşacağız. Bir iddianın asılsız olup olmadığını nasıl anlayabileceğimizden, ya da onu değerlendirirken yaptığımız mantık hataları ile hatalı höristiklerin nasıl önüne geçeceğimizden, doğru ve yansız karar alabilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather