Çocuk Yazını Üzerine

Çocuk Yazını Üzerine

Bu haftaki söyleşi konuklarımız gazeteci ve yazar Yalvaç Ural ile oyuncu, yazar, yönetmen ve söz yazarı Görkem Yeltan.

Gazetecilik yaşamı Milliyet Gazetesinde başlayan Ural’ın mesleki çalışmaları farklı yayınevi ve gazetelerde günümüze kadar sürdü. 23 yılda 25 çocuk dergisi yayımladı. Sihirli Pabuçlar kitabı Hollanda Televizyonu “Nederlandse Omroep Stichting” ve TRT’de çizgi film olarak gösterime girdi. Aynı çizgi film daha sonra İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkelere de satıldı.

Yalvaç Ural’ın “Gölcüğün Küçük Avcıları” adlı öyküsü İngilizce’ye çevrilerek 1996 yılında Oxford University Press tarafından ortaöğretim çocukları için hazırlanan “Dört Türk Öykücüsü” adlı kitapta yer aldı. Eserleri birçok farklı dile çevrilen Ural’ın Müzik Satan Çoçuklar kitabı da (Gili baši i violina), dünyada ilk kez Çingenece basılan çocuk kitabı olma özelliğine sahiptir.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun olan Görkem Yeltan ise birçok tiyatroda aktif olarak rol almıştır. İlk çocuk kitabı “Kırmızı’nın Mektupları” 2001 yılında basıldı. Mehmet Güreli’nin 2002 yılında çıkardığı “Odamda Yolculuk” albümünün şarkı sözleri Yeltan’a aittir. “Kırmızı’nın Günlüğü”, “Solucan Hımbıl Beyaz ile Zebra Zaza” ve “Define Bahçesi” isimli çocuk kitapları ünlülerin sesinden çocuk albümü olarak yayınlandı.

Süper Baba, Kara Melek, Yılan Hikayesi ve Sil Baştan gibi birçok dizi ve filmde oynamış olan Yeltan, 16 ve 18. Altın Koza Film Festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerinin sahibi olmuştur. Aynı zamanda yazdığı ve rol aldığı 2015 yapımı “Yemekteydik ve Karar Verdim” filmi, yönetmenliğini yaptığı ilk film olmuştur.

Söyleşimizde iki farklı kuşaktan çocuk kitapları yazarı ile çocuk yazını üzerine konuşacağız.

🔺Söyleşimiz yalnızca 10 Şubat 2022 – saat: 20.00’da Youtube kanalımız üzerinden canlı olarak izlenebilecektir. Söyleşiden sonra da kayda yine kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather