Beyin-Bilgisayar Arayüzleri

Beyin-Bilgisayar Arayüzleri

Bu haftaki Perşembe Söyleşisi’nde Emre Yorgancıgil’i konuk ediyoruz. 2015 yılında tıp fakültesini bitiren Emre Yorgancıgil, 2021 yılında sinirbilim doktorasını tamamlamıştır. fNIRS cihazıyla beyin görüntüleme araştırmalarına halen Acıbadem Üniversitesi’nde devam etmekte ve sağlık yazılımları ile sağlık verisi analitiği alanında çalışmaktadır. 

Yorgancıgil aynı zamanda çeşitli platformlarda popüler bilim içerikleri üretmektedir. Söyleşimizde beyin-bilgisayar arayüzleri üzerinde durulacaktır.

 Sinirbilim araştırmalarının en gözde konularından olan beyin-bilgisayar arayüzleri, insan beyninin sinaptik-elektriksel aktivitesiyle, yabancı bir cihazın kontrol edilmesini açıklar. 

Bilgisayar imlecinin ve protez bir kolun, sadece beyindeki elektriksel aktiviteyle kontrol edilmesi, beyin-bilgisayar arayüzlerine örnek olarak gösterilebilir. 

Bilimin günlük hayatımızdaki en çarpıcı örneklerinden olan bu arayüzlere ilgi duyanları ve konu hakkında merak ettiklerini öğrenmek isteyenleri bu zihin açıcı söyleşiye bekliyoruz.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather