Ariadne'nin Hüzünlü Hikayesi

Ariadne’nin Hüzünlü Hikayesi

17 Mart Perşembe Söyleşimizin konuğu edebiyat eleştirmeni Asuman Kafaoğlu Büke. California State Long Beach Üniversitesi, Felsefe bölümünden mezun olan Büke, önce ODTÜ’de, sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi Dramaturji bölümünde ve Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde sanat felsefesi dersleri verdi.


1998-2006 ve 2016-2019 yılları arasında edebiyat eleştirmeni olarak Cumhuriyet Gazetesi Kitap ekinde, 2008-2016 yıllarında Radikal Kitap ekinde, 2006-2010 arasında da Dünya gazetesinde eleştiriler yazdı. “Yazın Sanatı” başlıklı kitabı 2011 yılında yayımlandı. Halen yaratıcı yazarlık atölyeleri ve edebiyat tarihi dersleri vermektedir.


Söyleşimizde, yüzyıllar içinde çok sayıda ressamın, şairin ve bestecinin ilgisini çekmiş olan Girit kralı Minos’un güzel kızı Ariadne’nin – ya da bazı dillerde daha yaygın olarak söylendiği şekliyle Arianna’nın – hikayesini konuşacağız. Antik çağlardan beri anlatılan ve resmedilen hikayesinde Ariadne önce aldatılan bir kadın olarak, ama ardından da mutlu sona ulaşan bir kahraman olarak betimlenmiş. Yüzlerce yıldır ne şekilde anlatıldığına resimler ve şiirler aracılığıyla bugünkü söyleşimizde tekrar yakından bakalım.

görsel: Tiziano Vecellio (1520-1523) Prado Müzesi, Madrid.

FacebooktwittermailFacebooktwittermailby feather