Bilimkurgu Kütüphanesi

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi 2007 yılında aramızdan ayrılan genç bilim insanı Özgen Berkol Doğan’ın anısını yaşatmak üzere, 2012 yılı Aralık ayında kurulmuş, Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesidir.

Amacımız, bilimkurgu, fantastik ve korku edebiyatı alanlarında Türkiye’de yayınlanmış eserlerin tümünü ve mümkün olduğunca diğer dillerdeki eserleri edinerek; bu eserlerle, bu eserlere ulaşmak isteyen okuyucuları buluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda kütüphanede sadece Türkçe değil; İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, İtalyanca, Arapça, Azerice, Sırpça, Ermenice, Hemşince, Yunanca, Polca/Lehçe, Norveççe, Endonezce (Endonezyaca), İbranice, Danca, İspanyolca ve Korece bilimkurgu ve fantastik edebiyat eserleri de bulunmaktadır. Başta bilimkurgu ve fantastik edebiyat olmak üzere, Türk ve Dünya Edebiyatı, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji, sanat, spor, sinema, felsefe ve psikoloji gibi farklı birçok alanda 9.860 kitap ve süreli yayın bulunmaktadır.

Her geçen gün büyümekte olan koleksiyonumuzdaki eserlerin listesine buradan ulaşılabilir.

Geçmişten günümüze Türkiye Edebiyatı’nda yer almış önemli şahısların kütüphanelerinin bir kısmını kütüphanemize bağışlamaları yoluyla, koleksiyonumuzda imzalı ve çok değerli referans kitaplar da bulunmaktadır. Bu kapsamda, yazar ve gazeteci Fikret Adil’e ait, Türk Edebiyatı’nın birçok önemli yazar ve şairi tarafından imzalanmış kitaplar, eşi Gülen Adil’in bağışıyla zenginleşen kütüphanemizde “Fikret Adil Koleksiyonu” bölümünde sergilenmektedir.

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin bir başka özelliği, Perşembe günleri düzenlenen söyleşi ve film gösterimleridir. Fizik, edebiyat ve bilimkurgu söyleşileri her ayın belli perşembeleri gerçekleştirilmeye devam ederken, ayın ilk perşembeleri ise film ve anime gösterimlerine ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra, öneriler ve talepler doğrultusunda felsefe, fotoğrafçılık, dağcılık, müzik, sinema ve tarih gibi bir çok alanda söyleşiler de gerçekleştirilmektedir. Söyleşilerdeki konuşmacılarımız, alanında uzman akademisyen, yazar ve ilgili araştırmacılardır.

 

Kütüphanemiz tüm araştırmacılara, öğrencilere ve okuma meraklılarına açıktır. Kitap ödünç almak dışında, kütüphane kullanımı ve etkinliklerimize katılım ücretsizdir. Kitap ödünç almak için ise, kütüphanemize üye olmak gerekmektedir. Üyelik şartları için, açık olduğu saatlerde kütüphanemizden bilgi alınabilir.

Kütüphanemiz yeni hayaller kurmak ve eskileriyle buluşmak isteyenler için, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.